Świąteczna impreza integracyjna – dobra zabawa czy zawodowy obowiązek? – Portal PR - 24PR
Świąteczna impreza integracyjna – dobra zabawa czy zawodowy obowiązek?

10.12.2013 Kategoria: Zarządzanie. Autor: admin

Służbowa Wigilia na stałe wpisała się w nasze biurowe życie.  Eksperci monsterpolska.pl podpowiadają, jak jednocześnie dobrze się bawić i integrować z zespołem w trakcie firmowej świątecznej kolacji, a z drugiej strony nie narazić na szwank własnej kariery zawodowej.

Inicjatywa ta przyszłą do nas z Zachodu. Tamtejsze „Christmas Party” ma co prawda charakter zdecydowanie mniej religijny niż w Polsce, jednak sama idea grudniowej integracji ze współpracownikami pozostaje raczej bez zmian. I wszędzie jest tym momentem, kiedy możemy oderwać się od codziennych obowiązków i lepiej poznać współpracowników i przełożonych. Ważne, aby pamiętać, że pomimo nieformalnej atmosfery, nadal jesteśmy w pracy, a nasze zachowanie może mieć na nią duży wpływ.

Podejdź do sytuacji profesjonalnie

Już samo określenie Wigilia firmowa jasno komunikuje jej charakter. Tego typu wydarzenia charakteryzuje luźniejsza atmosfera, ale nie zapominaj, że jesteś w gronie kolegów z pracy.  Zbytni luz może być źle odebrany. Nie wykorzystuj też tego czasu na plotkowanie o współpracownikach, czy zdobywanie poufnych nowinek o funkcjonowaniu firmy. Poświeć ten czas na integrację z resztą zespołu. W przyszłości nowe znajomości i przyjaźnie w biurze zaowocują zwiększeniem produktywności w pracy i satysfakcji z niej płynącej – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Jeśli na imprezie jest serwowany alkohol, bądź rozważny i zachowaj umiar. Bez względu na to, czy świąteczna impreza organizowana jest w Twoim biurze czy w specjalnie wynajętym na tę okazję lokalu, nie traktuj jej jako okazji do darmowego kosztowania dostępnych trunków lub spotkania ze znajomymi, którzy wybaczą Ci ewentualne zbyt śmiałe żarty. Szef czy koleżanka nie koniecznie muszą być aż tak wyrozumiali. Lepiej ograniczyć się do jednego, dwóch kieliszków wina czy piwa. Po alkoholu, możesz zrobić rzeczy lub powiedzieć słowa, które postawią Cię w kłopotliwej sytuacji następnego dnia.

Świąteczna relacja w mediach społecznościowych

Kolejnym ważnym aspektem, o który warto zadbać w tych niecodziennych okolicznościach, są media społecznościowe. Tu także musisz pamiętać o zawodowym charakterze tego wydarzenia. Nie publikuj więc zdjęć z biurowej Gwiazdki na portalach społecznościowych bez wiedzy osób na nich widocznych czy też szefa. Po pierwsze, niektórzy mogą sobie po prostu nie życzyć udostępniania ich zdjęć na Facebooku czy Instagramie.  Z drugiej strony musisz pamiętać, że źle dobrane i upublicznione zdjęcie może zagrozić Twojej renomie, bądź całej Twojej firmy. Pochwalenie się zabawnym zdjęciem nie jest warte reputacji i kariery zawodowej.

Życzenia i prezenty z wyczuciem

Pewnym problem na świątecznych spotkaniach w pracy mogą być również życzenia. Nie do końca wiemy, jakie życzenia składać współpracownikom, których niezbyt dobrze znamy. Pamiętaj, że pewne życzenia są uniwersalne – zdrowie, sukces i szczęście w życiu osobistym czy rodzinnym to te rzeczy, których pragnie większość z nas, a jednocześnie są na tyle neutralne, że z pewnością nikogo nimi nie urazimy ani nie poczujemy się niezręcznie. Jeśli znasz kogoś bliżej, pomyśl o bardziej zindywidualizowanych życzeniach, ale bez przesady – radzi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Jeśli w Twojej firmie istnieje zwyczaj kupowania prezentów wszystkim najbliższym współpracownikom bądź wybranym w losowaniu współpracownikom, nie panikuj. Jeśli nie znasz zainteresowań czy preferencji dotyczących wylosowanej osoby, nie znaczy to, że Twój prezent musi być sztampowy i nieciekawy. – uspokaja Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Twojemu szefowi albo koledze z pracy na pewno spodoba się ciekawy audiobook dotyczący rozwoju zawodowego, dobra książka, płyta czy designerski wizytownik. Może to by także kreatywny prezent, jak chociażby kubek z jego imieniem czy świąteczny krawat w niebanalny wzór. W przypadku płci pięknej – biżuteria jest zbyt osobista jako prezent od kolegi z pracy, a kwiaty kojarzą się bardziej z urodzinami czy dniem kobiet. Koleżance z pracy kup więc lepiej ciekawą książkę np. o coachingu czy podwójny bilet do teatru, kina na film, na którym zrelaksuje się po ciężkim dniu pracy. Najlepszym sposobem jest jednak zrobienie małego wywiadu z osobami, które przyjaźnią się z danym współpracownikiem i spytanie ich o zdanie.

Baw się dobrze

Mimo wszystkich wyżej wymienionych ostrzeżeń, nie bój się i nie podchodź zanadto poważnie do imprez w biurze. Uśmiechaj się, zapomnij o stosie papierów na Twoim biurku, ciesz się świąteczną atmosferą i spróbuj porozmawiać z osobami, których nie znasz zbyt dobrze. W przyszłym roku może to zaowocować tym, że już nie będziesz miał problemów z kupnem odpowiedniego prezentu dla kogokolwiek.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.