E-commerce: jak dwukrotnie zwiększyć sprzedaż? – Portal PR - 24PR
E-commerce: jak dwukrotnie zwiększyć sprzedaż?

30.01.2014 Kategoria: E-biznes. Autor: admin

Reklama inteligentna to nowatorski sposób na dotarcie do klientów sklepów internetowych. Jak pokazują ostatnie analizy, jej skuteczność jest 2-krotnie wyższa, niż tradycyjnych form promocji. Dodatkową zaletą jest możliwość zidentyfikowania klienta niezależnie od rodzaju urządzenia, z którego korzysta. Dzięki temu w kanale mobilnym uzyskuje się nawet 4-krotnie lepsze efekty. Co ważne, aż 70 procent internautów akceptuje taki model promocji. Na Zachodzie jest on już szeroko wykorzystywany. Czy rodzimy e-biznes wykorzysta nadarzającą się okazję do zwiększenia zysków?

Według badania, przeprowadzonego na zlecenie Sociomantic Labs, coraz więcej konsumentów odwiedza sklepy internetowe, mając już konkretnie sprecyzowane oczekiwania. 41 procent z nich doskonale wie, jaki produkt zamierza kupić i gdzie go znajdzie.

wykres

Jednak problemem dla większości sklepów internetowych pozostają klienci niezdecydowani np. tacy, którzy w ostatniej chwili rezygnują ze złożenia zamówienia. Odpowiedzią na tę bolączkę jest reklama inteligentna (ang. programmatic). – Ten nowatorski model pozwala na analizę zachowań klientów podczas wizyty w e-sklepach oraz serwisach internetowych i na tej podstawie pomaga budować spersonalizowany przekaz reklamowy. Dzięki temu nie oglądają oni już ofert produktów, które nie znajdują się w kręgu ich zainteresowania. Ponadto sklep może zaproponować atrakcyjną zniżkę na produkt, który spełnia ich oczekiwania – wyjaśnia Maciej Wyszyński, dyrektor zarządzający w Sociomantic Labs.  Prezentowane badanie dowodzi, że 70 procent internautów czuje się komfortowo oglądając takie przekazy promocyjne. – Warto dodać, że klienci oglądający spersonalizowane reklamy dokonują zakupu dwukrotnie częściej, niż osoby, które miały styczność ze standardowymi kampaniami. Co więcej, taka reklama charakteryzuje się czterokrotnie większą skutecznością w kanale mobilnym, w odniesieniu do standardowych form – zauważa Wyszyński.

Dojrzały rynek na Zachodzie

Kampanie w modelu reklamy inteligentnej cieszą się dużą popularnością w USA i Europie Zachodniej. W przypadku Stanów Zjednoczonych możemy mówić o mocno rozwiniętym rynku. Tamtejsi marketerzy planujący kampanie są świadomi możliwości, które otwiera przed nimi wykorzystanie danych z sprzedażowych. Już dziś na podstawie analizy ścieżek zakupowych oraz wydatków swoich klientów przygotowują kampanie, które oferują coś więcej niż retargeting czy Real Time Bidding (RTB). Na podstawie coraz głębszych analiz, proponują klientom produkty i usługi, które pomagają zaspokoić ich oczekiwania, a w razie potrzeby również dodatkowe zachęty, jak np. rabaty. Co więcej, są w stanie dotrzeć do klienta w każdym kanale, niezależnie od wykorzystywanego urządzenia: smartfonu, tabletu czy komputera oraz systemu operacyjnego. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym algorytmom identyfikującym i rekomendacyjnym. W Europie Zachodniej ten model  zdobywa coraz większą popularność. Marketerzy z powodzeniem budują dzięki niemu lojalność klientów e-sklepów oraz zwiększają sprzedaż.

Czas na Polskę

Już dziś w Europie Środkowo-Wschodniej można zaobserwować zwiększone zainteresowanie reklamą inteligentną. W Polsce, w której wartość rynku e-commerce jest szacowana na 6,2 miliarda euro, można zauważyć dwa wiodące trendy. – Przede wszystkim rośnie świadomość istnienia reklamy inteligentnej, w tym np. real-time biddingu połączonego z retargetingiem oraz możliwością analizy smart data – inteligentnie wyselekcjonowanych danych na temat potencjalnych klientów. Na znaczeniu zyskuje również kanał mobilny, a co za tym idzie reklama mobilna. Konieczna jest jednak edukacja marketerów, agencji i wydawców, w zakresie działania tego modelu oraz możliwości jakie oferuje. Dlatego inicjatywy takie, jak konferencje branżowe oraz grupy robocze, popularyzujące ten model, są bardzo istotne – mówi Maciej Wyszyński z Sociomantic Labs.

Inteligentna reklama, opierająca się na analizie zachowań konsumentów oraz wykorzystująca zalety real-time biddingu, zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Pora by rodzime e-sklepy zaczęły szerzej wykorzystywać jej potencjał do zwiększania sprzedaży.

Praktycy.com

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.