JESSICA upiększy twoje miasto – Portal PR - 24PR
JESSICA upiększy twoje miasto

24.01.2014 Kategoria: Samorząd. Autor: admin

Inicjatywa JESSICA (od ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to unijny program kierowany do samorządów, firm i wyższych uczelni podejmujących inwestycje związane z szeroko rozumianą rewitalizacją miast. Dzięki niemu możliwe stają się projekty poprawiające warunki życia lokalnej społeczności, na które bardzo trudno byłoby uzyskać komercyjny kredyt. Jak w praktyce wygląda wdrażanie tej inicjatywy w naszym kraju?

Pomimo faktu, iż potrzeby rewitalizacyjne polskich miast są ogromne, na uczestnictwo w Inicjatywie JESSICA zdecydowało się do tej pory jedynie kilka województw. Powodów jest wiele. Przede wszystkim w odróżnieniu od większości unijnych programów przyznana w jego ramach dotacja ma charakter zwrotny. Z punktu widzenia beneficjentów taka forma pomocy jest mniej atrakcyjna. Kolejną przeszkodą jest fakt, iż projekty ubiegające się o dofinansowanie powinny przynosić w przyszłości dochód pozwalający na spłatę zaciągniętego kapitału i odsetek. Ponadto bezpośrednim beneficjentem nie może być sam samorząd, a jedynie powołana przez niego spółka celowa, bądź istniejąca spółka prawa handlowego,  w której posiada on udziały. Nie bez znaczenia jest również efekt nowości tego instrumentu, a co za tym idzie, znikoma praktyczna wiedza odnośnie związanych z nim procedur wśród pracowników samorządów i firm. Ale instrument ten ma również szereg zalet. Przede wszystkim stwarza on szansę na przygotowanie większych i bardziej dopracowanych projektów, które w realny sposób mogą wpływać na faktyczną rewitalizację obszarów miejskich. A o jak dużych pieniądzach mówimy? Ogółem na implementację inicjatywy JESSICA w 5 polskich województwach przekazano równowartość ponad 256,3 mln euro. Nie są to jednak dodatkowe środki, a jedynie wydzielona pula pieniędzy z Regionalnych Programów Operacyjnych. Do połowy listopada 2013 r. w ramach omawianego instrumentu podpisano już 69 umów inwestycyjnych na łączną kwotę 767 mln zł.

 

 

Inicjatywa Jessica w Polsce

Województwo

Alokacja środków

Przykładowe projekty w obszarze   rewitalizacji miast (pożyczka JESSICA)

Wielkopolskie

66,3 mln €

Rewitalizacja zabytkowego browaru   Czarnków i przystosowanie go do   współczesnych wymogów rynkowych   poprzez połączenie dotychczasowej funkcji fabrycznej   z funkcją   handlowo-usługową (16,5 mln zł).

Zachodniopomorskie

33 mln €

Budowa I etapu Baltic Park Molo w   Świnoujściu – dwa 5-gwiazdkowe hotele   SPA i konferencyjne z   rozbudowanymi usługami, budynki apartamentowe,   aquapark, promenada   oraz pierwsze w kurorcie molo (25 mln zł).

Śląskie

60 mln €

Budowa nowoczesnego centrum   hotelowo-konferencyjnego w Dąbrowie Górniczej   (33 mln zł).

Pomorskie

57 mln €

Rewitalizacja dworca PKP oraz terenów   przydworcowych w Sopocie (41,9 mln   zł)

Mazowieckie

40 mln €

Rewitalizacja oraz ożywienie gospodarcze   i społeczne zdegradowanego   obszaru i obiektów dawnej Fabryki Maszyn   Żniwnych w Płocku (15 mln zł).

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson   Realty S.A. na podstawie   danych EBI, BGK, BOŚ, BZWBK

Są już pierwsze zakończone projekty, a więc i pierwsze namacalne rezultaty.  Być może najważniejszą korzyścią dla władz samorządowych, które zdecydowały się na wzięcie udziału w inicjatywie JESSICA, będzie jednak praktyczna wiedza dotycząca korzystania z instrumentów zwrotnych. Wiadomo już, iż pomoc unijna w przyszłej perspektywie finansowej będzie w znacznym stopniu opierać się właśnie na tego rodzaju środkach. W rezultacie nabyte doświadczenia powinny zaprocentować w przyszłości lepszym zrozumieniem ich specyfiki i sprawniejszą absorbcją z korzyścią dla jakości życia mieszkańców miast.

Emmerson Realty S.A.

www.strefynieruchomosci.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.