MCN, czyli nowa forma zrzeszania się YouTuberów – Portal PR - 24PR
MCN, czyli nowa forma zrzeszania się YouTuberów

27.01.2014 Kategoria: Social media. Autor: admin

MCN (Multi Channel Network), czyli sieci partnerskie YouTube, są coraz popularniejsze na polskim gruncie. Liczba wymagających, świadomych użytkowników YouTube wciąż rośnie, a to narzuca twórcom internetowym konieczność profesjonalizacji ich kanałów. Wsparcie merytoryczne i techniczne zapewniają swoim partnerom właśnie sieci typu MCN.

Pierwszą w Polsce i największą siecią partnerską YouTube jest Agora Internet Artist (AIA). Sieć zrzesza rodzimych twórców działających na YouTube, którzy tworzą ponad 200 kanałów z różnych kategorii tematycznych, m.in. lifestyle, rozrywka, gry, edukacja, sport i wiadomości. Do AIA należą m.in. CeZiK, Marta Wierzbicka, Gimper czy Krzysztof Gonciarz. Coraz więcej artystów internetowych dostrzega potrzebę zrzeszania się w MCN. Potencjał YouTube’a jest ogromny, a klucz do wykorzystania wszystkich jego funkcjonalności oraz możliwości leży właśnie w przynależności do profesjonalnych sieci partnerskich.

AIA zapewnia swoim partnerom szerokie wsparcie merytoryczne w różnych aspektach. Zrzeszeni w sieci mogą korzystać z profesjonalnej pomocy w optymalizacji kanału, która pozwala zwiększyć liczbę widzów i wyświetleń filmów, dostępu do szkoleń i danych analitycznych, wsparcia w sprzedaży reklam i działaniach cross-promocyjnych, a także z pośrednictwa w kontaktach z YouTube i doradztwa prawnego. „Sieci MCN umożliwiają kompleksową obsługę kanałów na YouTube. Dla wielu twórców jest to jedyna możliwość, aby dowiedzieć się, jak poprawnie zadbać o swój kanał. Sieci MCN, poza szkoleniem twórców, pomagają także promować swoich partnerów i zdobywać dla nich nowych widzów i więcej subskrypcji.  Nieocenioną pomocą MCNów jest działalność w temacie ochrony praw autorskich. Wychowujemy się w kulturze, w której kradzież własności intelektualnej w sieci nie jest rozpatrywana jak kradzież towaru ze sklepu, pomimo tego, że obydwa zachowania są nielegalne i karalne. W obliczu takich faktów MCNy chronią treści partnerów zarówno na samym YouTube, jak i poza nim. Wielu twórców YouTube nagrywa swoje programy na przestarzałym sprzęcie lub w trudnych warunkach realizacyjnych. Tutaj pomocną rękę wyciągają właśnie sieci MCN, które udostępniają sprzęt, czy tak jak w przypadku AIA, StudioTV. Koszt wynajmu takiego studia jest całkiem spory, ale nasi partnerzy mają tę możliwość za darmo.” – mówi o korzyściach płynących z przynależności do sieci Michał Pietniczka, uhonorowany ekskluzywnym certyfikatem YouTube (YouTube Certificate Program – Audience Growth) szef Agora Internet Artists.

Efekty profesjonalnego zarządzania kanałem pojawiają się bardzo szybko. „To dopiero początki naszej współpracy z AIA, ale już widać pierwsze dorodne owoce. W ciągu miesiąca współpracy liczba wejść na kanał Paranienormalnych znacząco wzrosła. Kanał jest profesjonalnie zoptymalizowany, ale najbardziej cieszy nas fakt, że udało się połączyć chłodny profesjonalizm z duchem prawdziwego kabaretu. Dzięki temu nasz kanał cieszy się nie tylko wzrastającą popularnością, ale także nie zatracił swojego pierwotnego znaczenia. Mamy nadzieję, że dzięki dalszej współpracy cały internet dowie się, kto jest prawdziwym Cesarzem Internetu. A wiadomo, że cesarz jest tylko jeden i jest nim Kryspin.” – mówi Maciej Kawiński z SiSu PR.

Społeczność tworząca na YouTube zmienia swój charakter. Jej profesjonalizacja to coraz widoczniejszy trend. „Twórcy YouTube powoli z młodocianych, amatorskich twórców wideo stają się profesjonalnymi producentami treści wideo. Wraz z profesjonalizacją produkcji otaczają się właśnie MCN, aby produkować jeszcze lepsze treści i rozwijać się pod względem biznesowym.” – podkreśla Pietniczka. Własny kanał na YouTube to dla wielu twórców nie tylko pasja i sposób na życie, ale również skuteczna forma zarabiania. MCNy zapewniają swoim partnerom odpowiednie warunki do rozwoju i bezpieczny grunt pod tworzenie jakościowych treści. „Dla mnie bycie w AIA oznacza spokój i bezpieczeństwo. Mam pewność zarobków, czuję się bezpiecznie, bo w problemach technicznych otrzymuję szybką i sprawną pomoc, a także poszerzam swoją wiedzę dzięki szkoleniom.” – mówi znany z programu MaturaToBzdura Kuba Jankowski, twórca kanału kubashowtv. Potrzeba i chęć zrzeszania się wśród YouTuberów jest ogromna. Obok merytorycznego zaplecza, jakie oferują MCNy, jest to również nowa platforma wymiany doświadczeń między YouTuberami.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.