Efektywne biura wciąż towarem deficytowym w Polsce – Portal PR - 24PR
Efektywne biura wciąż towarem deficytowym w Polsce

11.03.2014 Kategoria: Biuro, NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Dla około 65% pracowników biurowych przebadanych przez firmę Mikomax Smart Office wygląd i organizacja miejsca pracy są ważne. Jednak mniej niż co piąty zgadza się ze stwierdzeniem, że jego obecne biuro wspiera go w efektywnym działaniu. 85% pracowników uważa, że miejsce, w którym przebywają, mogłoby lepiej odpowiadać na ich zawodowe potrzeby. Standard biurowców w Polsce z roku na rok sukcesywnie się poprawia, zwłaszcza w sektorze usług dla biznesu. Jest jeszcze jednak wiele do zrobienia w zakresie podnoszenia komfortu budynków oraz odpowiedniej aranżacji ich wnętrz, by sprzyjały efektywności pracy. Koniecznością jest także dopasowanie przestrzeni biurowej do nowych wyzwań technologicznych i biznesowych.

fot  Mikomax (2)

Biuro ważne, ale niedoceniane

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Mikomax Smart Office[1] pod koniec 2013 roku wśród pracowników firm realizujących usługi dla biznesu w Polsce,  organizacja i wygląd biura są uznawane za ważne przez 59% osób w wieku 26-35 lat i przez 67% pracowników w wieku od 36 do 45 lat. Tymczasem tylko kilkanaście procent potwierdza, że ich miejsce pracy wspiera ich w wykonywaniu codziennych zadań.

– Jedynie 15-16% pracowników przebadanych przez Mikomax Smart Office wskazuje, że ich biuro sprzyja efektywności. Jedynie co trzeci przyznaje, że stwarza ono przyjemne środowisko pracy – mówi Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor Marki Mikomax Smart Office. – To dopiero pierwszy poziom planowanych na szerszą skalę badań, ale ich wyniki już na tym etapie są zaskakujące – dodaje.

Raport wskazuje jak wielkie mogą być potrzeby w zakresie poprawy komfortu i efektywności biur w Polsce. Centra usług, których dotyczyła analiza Mikomax Smart Office, są zazwyczaj najemcami wysokiej klasy powierzchni biurowych w nowoczesnych budynkach. Jeśli mimo to w ich siedzibach istnieje jeszcze ogromne pole do poprawy, można spodziewać się jak wiele trzeba zrobić, by unowocześnić przestrzenie biurowe w skali całego kraju.

– Firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych są nastawione na ciągłą poprawę efektywności swoich działań. Badanie Mikomax Smart Office pokazuje, że obszarem, który może być źródłem wielu korzyści dla centrów usług są inwestycje w najwyższej jakości środowisko pracy. Sektor może stać się innowatorem i promotorem pozytywnych zmian dla całego polskiego rynku biurowego– komentuje Paweł Panczyj, Dyrektor Zarządzający ABSL.

Nowe wyzwania w biurze

Wyniki badań Mikomax Smart Office potwierdzają, że odpowiedni wybór biurowca oraz zaplanowanie komfortowych rozwiązań w jego wnętrzu to ogromne wyzwanie dla osób zarządzających przestrzenią biurową i jakością wyposarzenia.

W nowoczesnych firmach, choć wciąż największą część zadań wykonujemy samodzielnie, dużą rolę odgrywa współdziałanie.  Pracę koncepcyjną zespołową uznaje za ważną 58% młodszych i 76% starszych ankietowanych. Możliwość uczenia się od innych jest wartością dla około 70% badanych. Istotne stają się więc odpowiednie przestrzenie do zadaniowych i nieformalnych spotkań, pracy w skupieniu czy telekonferencji. Niestety, nie wszystkie biura dają możliwości realizowania tych potrzeb – zaznacza Zuzanna Mikołajczyk.

Z obserwacji firmy Mikomax Smart Office wynika, że centra usług odznaczają się zazwyczaj lepszym rozplanowaniem biurek niż  biura firm z innych branż. Ich atutem są rozwiązania umożliwiające spotkania w zespołach zadaniowych oraz swobodnego kontaktowania się dzięki pracy w otwartych przestrzeniach. Piętą achillesową niektórych centrów okazuje się wyposarzenie biurowe. Nieergonomiczne krzesła i niewłaściwie dobrane biurka utrudniają wykonywanie zadań wielu pracownikom. Problemem jest często także niedostateczny dostęp do światła dziennego oraz źle zorganizowany open space, w którym pracownicy przeszkadzają sobie nawzajem.

– Obecnie wiele firm, zwłaszcza z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, potrzebuje elastycznej powierzchni biurowej, która umożliwi łatwe dopasowanie biura do potrzeb  rozrastającego się przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, aby budynek dawał możliwość szybkiej reorganizacji przestrzeni, przy zachowaniu wysokiego komfortu, standardów bezpieczeństwa i efektywności kosztowej  – komentuje Jakub Zagórski, Skanska Property Poland.

We współczesnym biznesie, a zwłaszcza w branży usług, niezwykle ważnym słowem jest efektywność, a jej źródłem są wykwalifikowani, silnie zmotywowani do pracy ludzie. Nawet najlepsze kadry nie będą jednak odnosić sukcesów dla przedsiębiorstwa jeśli nie zapewni się im właściwego środowiska, warunków i narzędzi pracy.

– Dobre biuro określane jest tym, jak efektywnie możemy w nim pracować. Mam nadzieję, że firmy w Polsce szybko to zrozumieją i nadrobią obecne zaległości – podsumowuje Zuzanna Mikołajczyk.

Biuro Prasowe ABSL
Linkleaders Communication & Consulting


[1] Badanie przeprowadzone na grupie 558 pracowników biurowych firm świadczących usługi biznesowe

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.