System oczyszczania spalin Denoxtronic firmy Bosch nagrodzony – Portal PR - 24PR
System oczyszczania spalin Denoxtronic firmy Bosch nagrodzony

27.03.2014 Kategoria: MOTO, Wieści za spółek. Autor: admin

Systemy Denoxtronic są stosowane w motoryzacji od 2004 roku, kiedy to Bosch wprowadził na rynek pierwszą wersję systemu określaną jako DNOX1.

Od tego czasu w firmie Bosch powstały kolejne generacje systemu: DNOX2 i DNOX2.2 przeznaczone do samochodów ciężarowych. W roku 2010 wprowadzono do użytku również system DNOX3.1 stosowany w samocho-dach osobowych i dostawczych. Bosch ciągle pracuje nad kolejnymi wer-sjami systemu, które będą używane w przyszłościowych rozwiązaniach. System Denoxtronic pozwala zredukować tlenki azotu ze spalin samocho-dowych i ograniczyć emisję cząsteczek stałych. Redukuje je katalizator SCR wykorzystujący do tego celu amoniak dostarczany do układu wydechowego przez system Denoxtronic. Dzięki niemu silnik staje się czysty, ekologiczny i jednocześnie oszczędny. System zapewnia spełnianie przez samochody cię-żarowe norm emisji spalin – EURO 5 i EURO 6, dlatego praktycznie wszyscy producenci samochodów stosują go w swych pojazdach. W grupie samo-chodów osobowych, wraz z wprowadzeniem normy EURO 6, system DNOX będzie powszechnie używany w autach klas średniej i wyższej. Widać więc, że wyraźnie rośnie rynek części, diagnostyki oraz naprawy serwisowej sa-mochodów wyposażonych w systemy wtórnego oczyszczania spalin. Firma Bosch, opracowując swoje systemy oraz podzespoły, zawsze bierze pod uwagę możliwość ich właściwego diagnozowania i naprawy serwisowej. Tak też jest w przypadku systemów Denoxtronic, które można diagnozować na samochodzie przy użyciu testerów z rodziny KTS i KTS Truck. Tester dia-gnostyczny posiada możliwość odczytania i kasowania błędów systemu, testy elementów funkcjonalnych oraz specjalnie przygotowane funkcje te-stowe, dzięki którym można sprawdzić działanie elementów modułu tło-czącego i podzespołów dozujących. Przy użyciu tych funkcji tester steruje poszczególnymi podzespołami, jak na przykład pompą tłoczącą oraz umożliwia określenie wydatku tłoczonego czynnika i jej sprawności. Aby właściwie przeprowadzić diagnozę systemu z użyciem omówionych funkcji testowych, należy posiadać zestawy dodatkowych narzędzi, niezbędnych do prawidłowego wykonania badań. Przykładowo, sprawdzając sprawność i wydajność pompy tłoczącej, podpina się wzorcowy zawór dozujący zawarty w zestawie narzędzi. Podobnie, mierząc ciśnienie w układzie hydraulicznym systemu ABlue, podłącza się odpowiednie manometry wykonane ze stali nierdzewnej. W ofercie firmy Bosch są trzy zestawy narzędzi dostarczane w walizkach. Poszczególne zestawy są przystosowane do testowania dostępnych wersji systemów. Do samochodów ciężarowych służą dwa zestawy: jeden do testowania systemu DNOX1, a drugi do DNOX2, z tym, że część narzędzi z zestawu DNOX1 jest wykorzystywana do testowania DNOX2 i odwrotnie. Dlatego serwis ciężarówkowy powinien posiadać obie walizki. Do samochodów osobowych i dostawczych występuje zestaw do testowania systemu DNOX3.1.

Diagnoza systemów DNOX z użyciem przedstawionych zestawów i testera KTS obejmuje:

• kompleksowe sprawdzenie prawidłowości działania układów De-noxtronic w samochodzie obejmujące sprawdzenie modułów tło-czących, dozujących i wtryskowych;
• prowadzenie instalacji elektrycznej systemów DNOX samochodu przy użyciu adapterów wpinanych w instalację elektryczną (pomiar rezystancji grzałek, czujników, zaworów itp.);
• sprawdzenie instalacji pneumatycznej systemu DNOX1

Wykonując diagnozę systemu przy użyciu narzędzi firmy Bosch, możemy stwierdzić, który komponent jest uszkodzony, a dzięki temu uniknąć dość często stosowanej kosztownej metody diagnozowania i naprawy poprzez podmienianie komponentów. Pozwala to zaoszczędzić czas poświęcany na naprawę i wymieniać elementy rzeczywiście uszkodzone, a tym samym wy-konać rzetelną usługę. Po wykonaniu diagnozy i stwierdzeniu nieprawidło-wości w działaniu danego podzespołu można go wymienić na nowy lub skierować do naprawy przy użyciu stanowiska testowo-naprawczego sys-temów DNOX, będącego również w ofercie firmy Bosch.

Dział Automotive Aftermarket (AA) firmy   Bosch dostarcza na rynek i do warsztatów samochodowych pełną gamę sprzętu   diagnostycznego i wyposażenia warsztatowego, a także szeroki asortyment   części zamiennych – od części nowych i regenerowanych po rozwiązania   naprawcze do samochodów osobowych i użytkowych. W ofercie znajdują się produkty   na potrzeby pierwszego wyposażenia, a także usługi i produkty dla handlu oraz   warsztatów opracowywane i produkowane przez firmę Bosch. Ponad 10 000   pracowników w 140 krajach oraz globalna sieć logistyczna dbają o to, by ponad   450 000 artykułów z szerokiej oferty docierało do klientów szybko i na czas.   W ramach Diagnostyki AA dostarcza urządzenia diagnostyczne i wyposażenie   warsztatów, oprogramowanie diagnostyczne i usługi szkoleniowe. Dodatkowo w   kompetencjach działu znajduje się franczyza „Bosch Car Service”, największej   na świecie sieci niezależnych warsztatów samochodowych zrzeszającej globalnie   około 15 000 warsztatów. Ponadto dział branżowy AA jest odpowiedzialny za   ponad 500 partnerów koncepcji warsztatowej „AutoCrew”.

Grupa Bosch

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.