Z wiedzą bywa różnie – Portal PR - 24PR
Z wiedzą bywa różnie

18.03.2014 Kategoria: Nauka i edukacja. Autor: admin

HTML jest chorobą przenoszoną drogą płciową, MP3 to robot z filmu „Gwiezdne Wojny”, a USB oznacza skrót od nazwy europejskiego kraju. Tak przynajmniej sądzi przeciętny Amerykanin. Serwis Vouchercloud.net przeprowadził badanie, które pokazało, że wiedza o najnowszych technologiach wymaga, delikatnie mówiąc, uzupełnienia.

Serwis Vouchercloud.net nie poinformował, czego będzie dotyczyć badanie, co ciekawe ponad 60 procent osób uznało, że znajomość nowych rozwiązań w branży IT jest niezwykle ważna. Dlatego odpowiedzi, które padły podczas ankiety mogą naprawdę dziwić, a wyniki zaskoczyły nawet samych twórców.

Gdzie leży USB?

Co czwarta osoba stwierdziła, że gigabajt to typ owadów odkrytych w Ameryce Południowej, natomiast 18 proc. ankietowanych uznało USB za skrót od nazwy europejskiego kraju. Z badań wynika również, że MP3 to robot z filmu „Gwiezdne Wojny”, software oznacza wygodne ubranie, Blu-ray to zwierzę morskie, a  HTML jest chorobą przenoszoną drogą płciową. W oficjalnym oświadczeniu przesłanym do The LA Times, rzecznik Vouchercloud powiedział, że branża technologiczna na ich serwisie cieszy się ogromnym zainteresowanie i codziennie odnotowywane jest tysiące wejść na zakładki z kuponami promocyjnymi na tego typu produkty. – Wydaje się, że nasza wiedza dotycząca technologii wymaga gruntownego odświeżenia – dodaje. Jak znajomość najnowszej technologii wygląda w naszym kraju?

Polska na tle Unii Europejskiej

Większość Polaków zapewne nie miałaby trudności z odpowiedzią na pytanie czym jest USB. Problem tkwi jednak w innym miejscu. W „Globalnym Indeksie Konkurencyjności 2013 – 2014” liczonym przez World Economic Forum, Polska zajmuje dopiero 102. pozycję na świecie pod względem dostępności najnowszych technologii. Brak działań w tym obszarze związany jest ze stagnacją ekonomiczną, dlatego nasz kraj będzie musiał dokonać ważnych zmian, aby tego uniknąć. Podobnie słabo wypadają kompetencje cyfrowe Polaków na tle reszty Europy.  – W Unii Europejskiej ponad 60 proc. mieszkańców w wieku 16–74 lata kopiowało i przenosiło pliki lub foldery, a także bezproblemowo używało kombinacji klawiszy „ctrl+c”, „ctrl+v” . Dla młodych osób może wydawać się to śmieszne, ale starsze pokolenie nadal ma z tym problem – mówi Joanna Gajewska, Dyrektor ds. handlowych Contica Solutions.

Cyfrowe wykluczenie

Jak wynika z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski” w naszym kraju zaledwie 5 proc. posiadaczy komputerów nie ma dostępu do internetu. To duży postęp w porównaniu do roku 2003, gdzie dostęp do internetu miało zaledwie połowa społeczeństwa. Jednocześnie aż 78 proc. Polaków w wieku powyżej 50 roku życia nie korzysta z Internetu. – Osoby starsze wiekiem są najbardziej narażone na wykluczenie cyfrowe. Wiąże się to na przykład z niewykorzystaniem różnego rodzaju usług oferowanych przez sklepy lub banki, które prowadzą działania promocyjne w internecie – dodaje Joanna Gajewska.

Badanie, takie jak to, które przeprowadził serwis Vouchercloud.net może być powodem do żartów, jednak warto zastanowić się nad tym, jak wygląda nasza wiedza na temat najnowszych technologii. Okazuje się, że Polacy mają ciągle problemy z podstawową obsługą komputera, a wykluczenie cyfrowe osób powyżej 50 lat stanowi nie lada problem. Gdyby ktoś jednak nadal traktował Stany Zjednoczone jako technologicznych ignorantów, to warto sobie przypomnieć, kto stworzył Microsoft i Google.

CONTICA Solutions

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.