Czy warto rootować telefon? – Portal PR - 24PR
Czy warto rootować telefon?

28.04.2014 Kategoria: Telefony. Autor: admin

Z jednej strony rootowanie to świetny sposób by przyspieszyć nasz smartfon i wyposażyć go w superaplikacje, które wcześniej były dla nas niedostępne. Z drugiej – to ryzyko, które naraża urządzenie na atak wirusów i utratę gwarancji.

Zatem, czy warto rootować telefon? Specjaliści pomocy technicznej oprogramowania antywirusowego AVG przygotowali krótki poradnik, zawierający podstawowe informacje dotyczące tego procesu.

Czym jest Root?  
Root (z angielskiego korzeń) – to katalog główny w pamięci  telefonu (podobny do dysku C w stacjonarnym komputerze). Dzięki odpowiedniej modyfikacji, daje nam pełen dostęp do zapisu i modyfikacji wszystkich plików w naszym smartfonie.

Co nam daje rootowanie?

Mówiąc najkrócej – nieograniczoną wolność. Możesz dowolnie modyfikować swój smartfon, całkowicie porzucając ograniczenia producenta. Otrzymujesz dostęp do aplikacji i narzędzi stworzonych przez pasjonatów, które mogą znacznie usprawnić pracę Twojego Androida (przypomina to nieco korzystanie z nieoficjalnych patchy i rozszerzeń do gier, które często przewyższają oryginalne dodatki).

Ponadto możesz wgrać np. nowszą, usprawnioną wersję systemu (nieoficjalną), przyspieszyć pracę procesora (a więc całego urządzenia), a także korzystać z aplikacji zaprojektowanych dla innych telefonów.

Gdzie zatem tkwi haczyk? Rootowanie jest nieautoryzowaną ingerencją w funkcjonalność telefonu, niesie więc za sobą kilka niebezpieczeństw:

  • Tracimy gwarancję (zmieniamy pliki systemowe dostarczone przez producenta)
  • Zwiększamy podatność na atak wirusów i szkodliwe oprogramowanie (większość aplikacji instalujemy z nieautoryzowanych źródeł)
  • Osoby niedoświadczone mogą poważnie uszkodzić system (choć w większości producentów proces rotowania jest odwracalny, niesie on za sobą spore koszty i czas).

Czy warto rootować?

Rootowanie jest zdecydowanie przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników, którzy posiadają pewną wiedzę na temat funkcjonowania systemu Android.  Najpoważniejszym minusem jest utrata gwarancji, musimy więc być pewni tego, co robimy.

Warto również dokładnie przyjrzeć się instalowanym aplikacjom, by nie wgrały nam się jakieś niebezpieczne „niespodzianki”.

W zamian otrzymamy telefon wyposażony w „supersystem”, który działa szybciej, sprawniej i daje nam dostęp do szerokiego pakietu niedostępnych wcześniej aplikacji.

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania. Działa od 2001 roku, a jego właścicielem jest Arkadiusz Stanoszek. Produkty AVG rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna Polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

O firmie AVG Technologies (Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych: AVG)

Misją firmy AVG jest zapewnienie swoim klientom łatwiejszego, wydajniejszego i bezpiecznego korzystania z internetu. Potężne, a jednocześnie łatwe w użyciu programy i usługi internetowe AVG oddają w ręce użytkowników kontrolę nad ich aktywnością online. Wybierając AVG, nowi użytkownicy stają się częścią globalnej społeczności, która zapewnia sobie wzajemną ochronę i pomoc techniczną. Baza aktywnych użytkowników AVG sięga 128 milionów (stan na dzień 30 czerwca 2012). Firma AVG oferuje pełen wachlarz produktów przeznaczonych dla użytkowników indywidualnych oraz dla segmentu małych firm – w skład oferty wchodzi oprogramowanie zapewniające bezpieczeństwo w internecie, optymalizację wydajności komputera, możliwość tworzenia kopii zapasowych online, bezpieczeństwo mobilne, ochronę tożsamości oraz bezpieczeństwo rodziny.

www.avg.com

 

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.