Formuła 1: paliwo poprawia osiągi bolidów McLaren Mercedes – Portal PR - 24PR
Formuła 1: paliwo poprawia osiągi bolidów McLaren Mercedes

06.04.2014 Kategoria: Sport. Autor: admin

McLaren Mercedes przed GP Bahrajnu 2014 (fot  ExxonMobil) 1Zespoły Formuły 1 coraz częściej wykorzystują paliwo do zwiększenia swojej przewagi na torze. Potwierdza to McLaren Mercedes, który używa mieszankę przygotowaną w laboratoriach ExxonMobil. Nowe paliwo dla bolidów MP4-29 przekracza oczekiwania jakie towarzyszyły testom i pierwszym w tym sezonie startom. Udoskonalone paliwo pomaga zwiększyć osiągi i zmniejsza ryzyko wystąpienia spalania stukowego.

Paliwo wyścigowe jest popularnym tematem rozmów o tegorocznym sezonie Formuły 1. Powodem takiego zainteresowania jest przede wszystkim wprowadzenie limitu 100 kg paliwa na wyścig. Oznacza to około 35 proc. ograniczenie średniego zużycia paliwa w porównaniu do sezonu 2013. W tej sytuacji producent olejów Mobil 1 i partner technologiczny zespołu McLaren Mercedes przygotował specjalną mieszankę dla bolidów MP4-29. Nowe, zmienione na poziomie molekularnym paliwo, spełnia wymogi FIA oraz minimalizuje ryzyko spalania stukowego (detonacyjnego), charakterystycznego dla silników z turbodoładowaniem.

Ograniczanie ryzyka wystąpienia spalania stukowego jest istotne z dwóch powodów. Przede wszystkim dlatego, że spalanie detonacyjne może poważnie uszkodzić silnik. Ryzyko jest duże, bo zespoły F1 obowiązuje limit pięciu jednostek napędowych na sezon. Po drugie, ograniczenie ryzyka spalania stukowego wpływa na poprawę osiągów i wydobycie z paliwa maksymalnej mocy.

Surowe przepisy FIA dotyczące składu mieszanki powodują, że program rozwoju paliw wyścigowych to dla nas duże wyzwanie. Nowe paliwo jest efektem 12 miesięcy ciężkiej pracy – modelowania matematycznego oraz tysięcy kilometrów testów – potwierdzającej nasze umiejętności – mówi Bruce Crawley, Global Motorsport Technology Manager z ExxonMobil.

McLaren Mercedes i producent olejów Mobil 1 świętują 20-lecie współpracy technologicznej. W tym czasie zespół wystartował w 334 wyścigach oraz odniósł imponujące 78 zwycięstw. Jubileusz jest okazją do pojawienia się znaku Esso na bolidach MP4-29 podczas Grand Prix Bahrajnu. Zmienione barwy bolidów MP4-29 mają podkreślać wieloletnią współpracę technologiczną z producentem olejów Mobil 1 w zakresie rozwoju paliw wyścigowych.

Biuro Prasowe ExxonMobil Poland

Weber Shandwick

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.