„Godzina bez myszy” – Portal PR - 24PR
„Godzina bez myszy”

13.05.2014 Kategoria: Komputery. Autor: admin

Usiądź przed monitorem komputera, zamknij oczy i spróbuj wejść na ulubioną stronę w Internecie, włączyć muzykę lub zrobić zakupy w sieci. Albo odłóż myszkę i sprawdź, czy uda Ci się zrobić przelew bankowy, używając jedynie klawiatury.

W taki sposób przekonasz się, czy serwisy internetowe, które na co dzień odwiedzasz, są dostosowane dla użytkowników z niepełnosprawnością.

W Polsce żyje około 4, 5 miliona osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dla wielu z nich Internet to okno na świat – nierzadko jedyny sposób na aktywne życie i kontakt z ludźmi, źródło informacji i szansa na rozwój. Co jednak z tymi, którzy z powodu niepełnosprawności nie mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci, bo odwiedzane przez nich strony są niedostępne?

15 maja to Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Głównym jego celem jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych z dostępnością i korzystaniem z Internetu przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest to również doskonała okazja do uświadomienia projektantom serwisów www, że potrzeby użytkowników z niepełnosprawnością należy brać pod uwagę przy tworzeniu stron i dzięki temu niwelować przeszkody istniejące się w Internecie.

Godzina bez myszy

Integracja włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Dostępności, organizując akcję „Godzina bez myszy”. Akcja polega na zachęceniu jak największej liczby użytkowników komputerów, aby 15 maja spróbowali przez godzinę korzystać z komputera tylko za pomocą klawiatury. Na własnej skórze przekonają się wtedy, jak z komputerów korzystają osoby z niepełnosprawnościami i jakie napotykają bariery.

Około 15% społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością i przynajmniej część z nich jest bezpośrednio narażona na wykluczenie cyfrowe. Z drugiej strony coraz więcej jest użytkowników Internetu wśród osób starszych, które również narażone są na wykluczenie cyfrowe, choćby ze względu na wiek, schorzenia czy pogorszenie wzroku i słuchu. Dlatego też należy robić serwisy i aplikacje zgodne z wytycznymi dostępności, z myślą o stale rosnącej liczbie użytkowników, którzy potrzebują dostępnych rozwiązań” – komentuje Dominik Paszkiewicz , audytor stron www i ekspert Fundacji Integracja z zakresu dostępności internetowej.

Integracja poprzez akcję „Godzina bez myszy” chce zwrócić uwagę na potrzeby wszystkich użytkowników Internetu. Propagujemy idee dostępności oraz zachęcamy projektantów serwisów do tworzenia ich w pełni dostępnych. Włącz się do tego, aby przestrzeń internetowa była dla wszystkich!

Integracja

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.