Ile kosztuje darmowy hosting www? – Portal PR - 24PR
Ile kosztuje darmowy hosting www?

05.05.2014 Kategoria: Hosting. Autor: admin

Noblista Milton Friedman lubił powtarzać, że nie istnieje coś takiego jak darmowe obiady. Za wszystko kiedyś trzeba zapłacić, w ten czy inny sposób. Jak płacą użytkownicy darmowego hostingu?

Zacznijmy od tego, co składa się na koszt firmy hostingowej. Każdy dostawca musi zapewnić ciągłą pracę serwerów. Najczęściej firmy wynajmują miejsce w serwerowniach, gdzie maszyny pracują w optymalnych warunkach i są nadzorowane przez całą dobę. Do rachunku trzeba doliczyć opłatę za podłączenie serwera do sieci, koszty napraw (np. wymiana zużytych dysków twardych) oraz wynagrodzenie dla pracowników.
Z podobnymi wydatkami muszą liczyć się firmy, które nie pobierają opłat od swoich klientów i oferują bezpłatne konta hostingowe. Jednak ich serwery też muszą pracować bez przerwy. Skąd zatem biorą na to środki? Odpowiedź znajdziemy zaglądając do regulaminów.

Reklama na stronie i w skrzynce odbiorczej
Darmowe konta hostingowe można porównać do dzienników, rozdawanych przechodniom na przystankach komunikacji miejskiej. „Płacimy” za nie oglądając reklamy, ale nie spodziewamy się zbyt wielu stron ani pogłębionych analiz autorstwa znanych publicystów.
Podobnie jak wydawcy bezpłatnych dzienników, firmy oferujące darmowe konta hostingowe zarabiają na reklamie. Znajdziemy ją na stronach internetowych, utrzymywanych na ich serwerach oraz w skrzynce odbiorczej. Regulaminy większości firm dają im prawo wysyłania informacji handlowej od zewnętrznych podmiotów. Zdarza się również, że reklamy są dołączane do wiadomości e-mail, wysyłanych przez użytkowników, którzy skonfigurowali pocztę na darmowym serwerze.
W niektórych firmach usunięcie reklam ze strony jest możliwe, jednak jest to usługa płatna. Usuwanie reklam we własnym zakresie, czyli poprzez skrypty zainstalowane na stronie, jest zakazane i skutkuje zamknięciem konta hostingowego. Podobne konsekwencje może mieć brak aktywności na stronie. Niektórzy dostawcy dają sobie 60 dni, po których mogą zamknąć nieaktualizowaną witrynę. O ile w przypadku bloga nowe treści pojawiają się częściej niż co dwa miesiące, to utrzymywanie strony firmowej o charakterze informacyjnym może być ryzykowne.

Narzędzie do nauki HTML
Reklamy to najbardziej widoczna „opłata” za korzystanie z darmowego hostingu. Istnieją również ograniczenia, których nie widać na pierwszy rzut oka. Spotkamy się z nimi w przypadku problemów technicznych lub zaglądając do regulaminu.
Decydując się na uruchomienie witryny na darmowym koncie hostingowym warto uważać na to, co zamieszczamy na serwerze. Nie chodzi wcale o pornografię czy treści łamiące prawo, ale na przykład o nasze własne zdjęcia lub inną twórczość. Niektórzy dostawcy dają sobie prawo do dysponowania plikami, zgromadzonymi na serwerze – rozpowszechniania lub sprzedaży bez informowania użytkownika konta.
Kolejnym ograniczeniem darmowego hostingu są możliwości kont oraz kwestia bezpieczeństwa. Dostawcy kuszą coraz większą pojemnością oraz miesięcznym transferem. Wciąż jednak darmowe konta nie są w stanie obsłużyć wielu rozwiązań informatycznych, stosowanych powszechnie na stronach www.
Cena to pierwsza rzecz, na którą zwykle zwracamy uwagę podczas zakupu – komentuje Bartłomiej Juszczyk, właściciel marki Altblue – Widzimy to rozmawiając z klientami, którzy przenoszą do nas swoje strony z darmowych hostingów. Wielu z nich przyznaje, że skusił ich brak opłat, jednak w miarę rozwoju strony konta okazały się niewystarczające lub nie można było odzyskać danych po awarii, bo firma nie robiła kopii bezpieczeństwa.

Bezpłatny dziennik nie dostarczy nam treści, jakie znajdziemy w pełnych wydaniach gazet. Jednak do szybkiego przeglądnięcia w autobusie wystarczy. Podobnie jest z darmowym hostingiem. Takie konta są często wykorzystywane przez osoby, stawiające pierwsze kroki w projektowaniu stron WWW. Dają możliwość sprawdzenia jak tworzona witryna działa w internecie i jak wyświetla się w różnych przeglądarkach.

Darmowy hosting to też dobry wybór dla projektów, co do których przyszłości nie jesteśmy pewni. Nie każdy blog przetrwa próbę czasu, nie każda strona rozwinie się w duży serwis. Bezpłatne miejsce na serwerze może być wtedy inkubatorem pomysłów, które później zawsze można przenieść na bardziej zaawansowane konto hostingowe.

Grupa Adweb

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.