Noktowizor dla każdego – Portal PR - 24PR
Noktowizor dla każdego

04.05.2014 Kategoria: Technologie. Autor: admin

Dziś z noktowizorów korzysta nie tylko armia i służby specjalne. Urządzenia do widzenia w ciemności zmieniły się w przydatny gadżet. Ich funkcjonalności coraz częściej doceniają amatorzy paintballa, myśliwi, a nawet zapaleni wędkarze. Dowiedz się, dlaczego.

Pierwsze noktowizory były toporne i awaryjne. Szybko jednak ewoluowały w urządzenia o małej masie, niskim poborze energii i wysokiej skuteczności. Zasada ich działania jest bardzo prosta. – Polega na wzmocnieniu światła do wartości pozwalającej na wytworzenie obrazu widzialnego dla człowieka – mówi Krzysztof Rydlak, ekspert ds. produktów Spy Shop. – Wystarczy blask gwiazd lub księżyca, który wzmocniony, nawet kilkadziesiąt tysięcy razy, przez przetwornik umożliwia wyraźne widzenie w nocy.

Dla zapaleńców

Noktowizory stały się gadżetem dla każdego. Wśród hobbystów zyskały uznanie dzięki przystępnej cenie, świetnej jakości obrazu i poręcznej obsłudze. Większość sprzętu dostępnego na rynku jest solidna, odporna na działanie wody, pyłu lub uszkodzeń mechanicznych. Obecnie sporą grupę użytkowników stanowią gracze paintballa. – Urządzenia montują na kaskach za pomocą specjalnych uprzęży – tłumaczy Krzysztof Rydlak. – Takich samych, jakich używają zawodowi żołnierze. To zwiększa wygodę i zapewnia komfort poruszania się w terenie. Niektórzy zawodnicy tworzą nawet własne konstrukcje połączone z maskami ochronnymi i hełmami. Swoje pomysły prezentują na forach internetowych i w trakcie rozgrywek.

 

Myśliwi też korzystają

Nie tylko amatorzy paintballa potrzebują widzieć i celować w ciemności. W niektórych przypadkach niedokładny strzał oznacza utratę długo wyczekiwanej zdobyczy. Wiedzą o tym zapaleni myśliwi, którzy chętnie decydują się na zakup noktowizora. – Nocne polowania wymagają specjalnych rozwiązań, a noktowizor to ich podstawa – mówi Krzysztof Rydlak. – Myśliwi wydający duże sumy na dalekie wyprawy łowieckie, nie pozwalają sobie na błędy w tej kwestii. Nie wszystkie stosowane przez nich rozwiązania są typowymi noktowizorami. Istnieją celowniki wyświetlające obraz metodą cyfrową, a przy tym pokazujące to, czego nie widać gołym okiem. Mogą być montowane bezpośrednio na broni, dzięki czemu umożliwiają obserwację i oddanie strzału jednocześnie. Są kompatybilne z rejestratorami video, więc myśliwy może nagrać film z nocnego polowania.

Noktowizor zmniejsza też ryzyko wypadku w trakcie nocnych łowów – mówi Paweł Wujcikowski, ekspert ds. bezpieczeństwa Spy Shop. – Dodatkową zaletą jest to, że sprzęt tego typu nie płoszy zwierzyny, czego nie można powiedzieć o zwykłej latarce.

Z tego powodu, gadżetem chętnie wybieranym przez wędkarzy są lornetki noktowizyjne. To sprzęt wodoodporny, mocny i zapewniający odpowiednie przybliżenie obrazu. Pomaga sprawdzić, jak porusza się spławik lub co dzieje się na wodzie, bez konieczności oświetlania tafli jeziora.

PR EXPERT

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.