Basen na wyłączność – Portal PR - 24PR
Basen na wyłączność

26.06.2014 Kategoria: Dom i ogród. Autor: admin

Gorące dni coraz bliżej, a na miejskich basenach, przy okolicznych zalewach i jeziorach będzie robić się coraz tłoczniej. Grillujący obok sąsiedzi czy głośne zachowanie dzieci nie pozwalają na chwile zasłużonego relaksu i ochłodzenia. Kto z nas nie chciałby o każdej porze dnia i nocy mieć możliwość skorzystania z basenu. Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson Realty SA sprawdzili, ile taka przyjemność może kosztować.

Kiedyś domy z basenem oglądało się jedynie w amerykańskich filmach lub w luksusowych willach, które dodatkowo podkreślały status społeczny właścicieli. W trakcie ostatnich dziesięciu lat wiele zmieniło się w tym temacie. Chociaż największy boom na tego rodzaju udogodnienia był w latach 2004 – 2008, także dziś wiele osób jest zainteresowanych budową basenu. Co więcej na basen można się zdecydować już po zakończeniu budowy domu, a do powierzchni 30 mkw. nie wymaga pozwolenia. Trzeba jednak przyznać, iż koszty są niemałe – można je porównać do zakupu nowego samochodu  (40 –60 tys. zł).

Oczywiście wydatki uzależnione są od wielkości zbiornika wodnego, technologii basenowej, wykończenia i akcesoriów. W naszym klimacie należy się liczyć z tym, że z odkrytego zbiornika wodnego można korzystać jedynie w sezonie letnim – przez ok. 4 miesiące w roku. Jeśli miałby być to obiekt całoroczny, gwałtownie wzrosną jego koszty budowy oraz użytkowania, obejmujące odpowiednią wentylacje oraz ogrzewanie. Zainteresowanie tego typu obiektami ma również odzwierciedlenie w ofercie rynku wtórnego domów. W serwisie otoDom.pl możemy znaleźć  wiele takich ofert, nie zawsze w cenie przekraczającej 1 mln zł. Obserwując dostępną ofertę można zauważyć, iż basen nie jest wyłącznie domeną rezydencji i najdroższych domów, można je także znaleźć czasem w budynkach o standardzie popularnym.

Najliczniej tego typu nieruchomości, zlokalizowane są w samej Warszawie i jej aglomeracji oraz w obrębie największych miast zachodniej Polski. Zaczynając od północy w Kwidzyniu za cenę 580 000 zł możemy nabyć dom o powierzchni 110 mkw. wraz z 30-sto metrowym basenem. Trochę bardziej na południe – w Bydgoszczy, położony jest jeden z droższych domów z basenem w kraju. Wewnątrz 600 metrowego budynku mieszkalnego w wysokim standardzie znajduje się basen, do dyspozycji mieszkańców są również 4 sypialnie oraz ogromny salon. Kosztuje on ponad 2 mln zł. Wiele z takich ofert położonych jest również na Śląsku. W Tychach na sprzedaż wystawiony jest budynek z basenem wewnątrz budynku, który posiada także saunę oraz pomieszczenie na siłownie. Cała powierzchnia użytkowa to 305 mkw. w cenie 795 000 zł. Potencjalni nabywcy myślący o domu z miejscem do popływania znajdą coś dla siebie również w bliskiej okolicy Krakowa. Za piętrową nieruchomość o powierzchni 250 mkw. należy zapłacić 790 tys. zł.

Najdroższe domy o interesującym nas kryterium zlokalizowane są oczywiście w obrębie Warszawy, jednak w ich przypadku basen jest tylko jednym z udogodnień, które oferują. W Konstancinie-Jeziornej w ośmiopokojowym luksusowym domu zagospodarowana jest także biblioteka, pomieszczenie klubowe oraz sauna. Nieruchomość mierzy 730 mkw. i kosztuje 8 350 000 zł. O dom z własnym basenem nietrudno w samej stolicy – dodatkowo znajduje się on wewnątrz budynku. Zlokalizowany jest po lewej stronie Wisły, na Żoliborzu i należy za niego zapłacić ponad 6 mln zł.

Po wschodniej stronie Polski domy z basenem wystawione na sprzedaż można znaleźć jedynie w Rzeszowie, Suwałkach, oraz Przemyślu. Na uwagę zasługuje jeden z nich zlokalizowany w rzeszowskiej dzielnicy Słocina. Jest to jednopiętrowy, czteropokojowy dom o powierzchni 290 mkw., w zaciszu jego ogrodu znajduje się odkryty basen. Całość kosztuje 780 000 zł.

Basen w czasie upalnego lata jest niekwestionowaną zaletą, wiąże się on jednak z obowiązkami i kosztami. Do podstawowych należą wydatki na środki czystości, ogrzewanie wody, a w przypadku basenów wewnętrznych dochodzi do tego wentylacja zapobiegająca gromadzeniu się wilgoci. Przyglądając się ofercie tego rodzaju domów w wielu przypadkach można było zauważyć zawyżanie ceny właśnie ze względu na obecność basenu. Jednak zarówno jego stan jak i całości budynku w wielu przypadkach nie był adekwatny do oszacowanej wartości. Przemysław Kotwicki z serwisu otoDom.pl podkreśla, że planując zakup domu z basenem należy dobrze sprawdzić jego stan techniczny. To co przy nabyciu nieruchomości było dla nas zaletą, w trakcie użytkowania może okazać się bowiem dużym problemem.

Agata Polińska, serwis otoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, serwis otoDom.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.