Ponad połowa ataków na Androida ma na celu pieniądze – Portal PR - 24PR
Ponad połowa ataków na Androida ma na celu pieniądze

23.10.2014 Kategoria: Systemy IT. Autor: admin

Wyniki badania „Cyberzagrożenia mobilne” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz Interpol w okresie sierpień 2013 – lipiec 2014 pokazują, że niemal 60% ataków cyberprzestępczych na urządzenia z Androidem miało na celu pieniądze ich użytkowników.

W badanym okresie celem finansowego szkodliwego oprogramowania (trojany SMS i trojany bankowe) było ponad 588 000 użytkowników urządzeń z systemem Android na całym świecie, którzy korzystają z aplikacji bezpieczeństwa Kaspersky Lab. Jest to sześciokrotne więcej niż liczba odnotowana w podobnym okresie 12 miesięcy wcześniej.


Ogólnie, 57,08% wszystkich zarejestrowanych incydentów obejmowało ataki z wykorzystaniem szkodliwych programów z kategorii trojan SMS. Celem tych szkodników jest wysyłanie bez wiedzy właściciela SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie (numery premium). Rosja stanowiła cel największej liczby ataków przy użyciu trojanów SMS – 64,42% wszystkich wykryć dokonanych przy pomocy rozwiązań antywirusowych firmy Kaspersky Lab zarejestrowano na urządzeniach użytkowników z tego państwa. Ataki odnotowano także w Kazachstanie (5,71%), na Ukrainie (3,32%), w Hiszpanii (3,19%), Wielkiej Brytanii (3,02%), Wietnamie (2,41%), Malezji (2,3%), Niemczech (2%), Indiach (1,55%) oraz we Francji (1,32%).

W atakach cyberprzestępcy wykorzystywali także trojany bankowe, które w połączeniu z funkcjonalnością trojanów SMS potrafią kraść dane dotyczące kart bankowych, jak również nazwy użytkowników oraz hasła do usług bankowości online.

„Skuteczna infekcja trojanem bankowym może zapewnić oszustowi dostęp do wszystkich pieniędzy ofiary, podczas gdy trojan SMS musi zainfekować dziesiątki, a nawet setki urządzeń, aby zapewnić cyberprzestępcy przyzwoity zysk” – powiedział Roman Unuchek, starszy analityk zagrożeń, Kaspersky Lab.

„W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy wzrost liczby mobilnych cyberzagrożeń, które stały się bardziej złożone i wystarczająco inteligentne, aby atakować określone podmioty. Przy gwałtownym wzroście rynku mobilnego staje się jasne, że zagrożenia te ulegają mutacji, w wyniku której stosują nowe metody ataków pozwalające na infekowanie nowoczesnych urządzeń mobilnych” – powiedział Madan Oberoi, dyrektor działu Cyber Innovation & Outreach, Global Complex for Innovation, Interpol.

Pełny raport „Cyberzagrożenia mobilne” opracowany przez Kaspersky Lab oraz Interpol jest dostępny w języku angielskim na stronie http://r.kaspersky.pl/zagrozenia_mobilne_2014.

Źródło:  Kaspersky Lab

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.