Przedsiębiorczość w Polsce – Portal PR - 24PR
Przedsiębiorczość w Polsce

03.10.2014 Kategoria: Przedsiębiorczość. Autor: admin

Ukazała się 12 edycja raportu „Przedsiębiorczość w Polsce”, opracowana przez Ministerstwo Gospodarki. W 2013 roku warunki makroekonomiczne sprzyjały rozwojowi firm w Polsce, a 1,6% wzrostu gospodarczego to jeden z wyższych wyników w Europie, czytamy w raporcie.

W ubiegłym roku zarejestrowano o 2% więcej podmiotów gospodarczych niż w roku 2012. Wśród nowo powstających firm przeważały osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (ponad 80%). Liczba nowo zarejestrowanych spółek wzrosła aż o 124% co może wskazywać na pozytywne zmiany jakościowe w strukturze nowo powstających przedsiębiorstw. 96% działających firm to mikroprzedsiębiorstwa.

Dzięki znaczącemu, 23% wzrostowi nakładów na prace badawczo-rozwojowe w 2012 r., ich relacja do PKB wzrosła do 0,9%. Wciąż jest to jednak znacznie mniej, niż wynosi średnia UE (2,1%). W dalszym ciągu dużą część wydatków na B+R polskich przedsiębiorstw stanowi zakup gotowych zagranicznych rozwiązań, a nie inwestowanie we własne prace badawczo-rozwojowe.

W raporcie „Przedsiębiorczość w Polsce” wskazano również na projekty ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej m.in. uchwalenie ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych oraz przyjęcie projektu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. To co należy jeszcze usprawnić to m.in. zmiany systemowe w obszarze podatków, sądownictwa oraz swobody działalności gospodarczej.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.