Cegielski mobilnie – Portal PR - 24PR
Cegielski mobilnie

27.11.2014 Kategoria: Aplikacje. Autor: admin

Jak połączyć historię z nowoczesnością? Przykładem jest postać Hipolita Cegielskiego ­- dawnego fabrykanta, który dziś byłby wybitnym biznesmenem. Aplikacja mobilna o nim pokazuje, że warto przypominać historyczne postacie, mówiąc o nich językiem nam współczesnym.

Z czego słynie Poznań? Na pewno z koziołków, rogali marcińskich i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest jednak jeszcze KTOŚ, dzięki komu dzisiejsza stolica Wielkopolski zdobyła miano centrum przemysłowego. To Hipolit Cegielski. Gdyby jednak zapytać, zwłaszcza młodych Poznaniaków, o niego i jego historię – pojawiają się problemy. Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego i Wydawnictwo Miejskie Posnania postanowiły to zmienić, wypuszczając na rynek pilotażową publikację multimedialną Od ajzola do Ceglorza. Łączy ona tradycyjne kanały komunikacji, czyli druk, z nowoczesnymi narzędziami – aplikacją mobilną.

W skład projektu wchodzi 12- stronicowa wypełniona ilustracjami, bezpłatna książeczka, adresowana głównie do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. W prosty i przystępny sposób opisuje losy Hipolita Cegielskiego, a na animowanej mapie przedstawia miejsca w Poznaniu z nim związane. Integralną częścią projektu i uzupełnieniem publikacji jest darmowa aplikacja mobilna „Lokomobila”.  To pierwsza realizacja mobilna o takim charakterze. Można ją ściągnąć na smartfon za pomocą QR kodu zawartego w drukowanej publikacji lub bezpośrednio ze sklepu Google Play, wpisując jej nazwę. Aplikacja powstała w ramach ogólnopolskiego programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. „Lokomobila” zawiera nie tylko poszerzoną informację na temat miejsc związanych z Hipolitem Cegielskim, ale także umożliwia każdemu, nie tylko dzieciom, również ich rodzicom, zapoznanie się z unikatowymi zdjęciami, szkicami, planami i dokumentami. Dzięki aplikacji można też bez problemu dotrzeć do wymienionych miejsc, korzystając z narzędzia, za pomocą którego wyznaczymy doń własną trasę z dowolnego punktu, w jakim się znajdujemy. „W najbliższy piątek ( 28.11) zaprezentujemy działanie aplikacji  oraz rozdamy książeczki Od ajzola do Ceglorza w Szkole Podstawowej nr 6 imienia Hipolita Cegielskiego oraz w Zespole Szkół Komunikacji w Poznaniu, którego patronem jest również Hipolit Cegielski” – mówi pomysłodawca publikacji multimedialnej dr Łukasz Mikołajczak z Komucom – Instytutu Kreatywności. „W przyszłym roku planujemy wzbogacenie aplikacji o możliwość wykonania sobie «selfie» z Hipolitem Cegielskim, obejrzenia fragmentów filmu o naszym bohaterze oraz zagrania w grę, polegającą na poprowadzeniu lokomobili ulicami Poznania, tak jak to kiedyś robił Hipolit Cegielski”.

KOMUcom- Instytut Kreatywności

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.