E-commerce – przybywa konsumentów 55+ – Portal PR - 24PR
E-commerce – przybywa konsumentów 55+

23.01.2015 Kategoria: Handel. Autor: admin

Z roku na rok wzrasta liczba osób powyżej 55 roku życia, które robią zakupy w sieci. Ta grupa e-konsumentów staje się coraz liczniejsza, co potwierdzają choćby dane sklepu Merlin.pl – w ub. roku aż 13 proc. nowych klientów stanowiły osoby z grup 55-64 oraz 64+. W badanym okresie, co szósta transakcja w e-sklepie była wykonywana przez tę grupę klientów.

Średni wiek osób kupujących w sieci systematycznie rośnie. Choć według danych Merlin.pl, najliczniejszą grupę kupujących stanowią osoby w wieku 25-34, to z pewnością klienci ze starszych pokoleń nie są już w sieci grupą niszową. Co więcej, w porównaniu do wybranych młodszych grup wiekowych, nie tylko uważniej śledzą ofertę e-sklepu, ale również częściej wybierają się na zakupy. – W 2014 roku, już co szósta transakcja była dokonana przez kupujących z grupy 55+. To wyższy odsetek niż konsumenci w wieku 18-24. Dla porównania, ponad jedną trzecią wszystkich zakupów (35 proc.) dokonują klienci z grupy wiekowej 25-34 – mówi Marcin Zduńczyk, dyrektor marketingu i sprzedaży w Merlin.pl.
Ile czasu na zakupy w sieci przeznaczają klienci 55+? Według danych e-sklepu, nawet dwa razy więcej niż np. najmłodsi kupujący (18-24). Konsumenci z grup 55-64 i 65+ dokładnie analizują ofertę dostępną w sklepie – porównują ceny, czytają informacje o produkcie, starają się wybrać taki, który faktycznie spełni ich oczekiwania. Tym samym m.in. częściej niż przeciętny klient, decydują się na przejrzenie większej ilości produktów w sklepie.
Klienci internetowi reprezentujący starsze pokolenia, częściej niż inni podkreślają łatwość i wygodę robienia zakupów w sieci, ale również zwracają baczną uwagę na dokładne informacje na temat zamówień m.in. czas, koszt dostawy, metody płatności. Na powrót do wybranego e-sklepu wpływają pozytywne doświadczenia zakupowe: wygoda, dostęp do stosunkowo tańszych w porównaniu do tradycyjnych sklepów produktów, szeroka oferta, bezpłatny koszt dostawy czy oszczędność czasu. W badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska dla Merlin.pl w listopadzie 2014 roku, najstarsi badani Polacy częściej niż pozostałe grupy wskazywali na tłumy w galeriach handlowych jako element, który zniechęca ich do robienia świątecznych zakupów.

Merlin.pl należy do czołówki polskiej branży e-commerce, jest jednym z najdłużej istniejących sklepów internetowych. Swoją działalność rozpoczął, jako księgarnia, jednak w ciągu kolejnych lat znacząco rozszerzył asortyment m.in. o zabawki, elektronikę, kosmetyki, odzież czy artykuły sportowe oferując już ponad pół miliona produktów i niemal pół tysiąca bezpłatnych punktów odbioru stacjonarnego.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.