Przed szereg – czyli wady i zalety domów szeregowych – Portal PR - 24PR
Przed szereg – czyli wady i zalety domów szeregowych

23.01.2015 Kategoria: NIERUCHOMOŚCI. Autor: admin

Domy w zabudowie szeregowej mają swoich przeciwników, ale tez i zagorzałych zwolenników. Ci pierwsi, złośliwie nazywają je ,,domami w blokach”, drudzy zaś przekonują, że jest to świetna opcja na dużą przestrzeń za stosunkowo niskie pieniądze. Prawda, jak zawsze, leży gdzieś po środku. My postaramy się przedstawić Wam zarówno wady, jak i zalety domów szeregowych.
Szeregówkami nazywamy domy jednorodzinne połączone ze sobą dwoma ścianami lub jedną na krańcach szeregu. Do zabudowy szeregowej zaliczamy ciąg zaczynający się od trzech domów wzwyż.
Szeregówki = ograniczenia
Ograniczenia architektoniczne- Decydując się na zakup domu tego typu, nawet na etapie projektu, zostaną nam narzucone pewne ograniczenia, zarówno w wyglądzie budynku, jak i w rozkładzie pomieszczeń. Można oczywiście minimalnie lawirować w tym temacie, pozwala to tez na pewną swobodę aranżacji, ale nie należy oczekiwać, że nasz dom, będzie kipiał oryginalnością.
Same schody- Domy w zabudowie szeregowej charakteryzują się wybudowaniem na wąskiej działce stąd też, aby odpowiednio wykorzystać przestrzeń, należy rozplanować ją wielopoziomowo. W tym przypadku niestety nie da się uniknąć schodów, co może być problemem dla osób starszych.
Obecność sąsiadów- zgadzając się na zamieszkanie w szeregówce jesteśmy wręcz skazani na bliski kontakt z sąsiadami za ścianą. Cóż, jak powiadają- rodziny się nie wybiera. Podobnie tez jest z sąsiadami. Możemy natrafić na pogodnych i miłych ludzi, ale tez na ich zupełne przeciwieństwo. Wtedy niestety będzie problem.
Problem z remontami- ten dyskomfort dotyczy zarówno nas jak i naszych sąsiadów. Zwykły remont dachu czy poszerzanie tarasu może być uciążliwe zarówno dla nas, gdy dzieje się to za ścianą, ale też dla naszych sąsiadów, jeżeli my go przeprowadzamy.
Konieczność doświetlenia- Ze względu połączenia ścian bocznych, kilka pomieszczeń w domu szeregowym może cierpieć na niedoświetlenie. W tym wypadku trzeba po prostu zaopatrzyć się w kilka dodatkowych żarówek.
Dobra, czasami jedyna, alternatywa
Kompromis cenowy- jest bardzo dużo osób, którym nie w smak jest mieszkanie przez całe życie w bloku. Niestety ograniczenia cenowe nie pozwalają na zakup dużej działki i wybudowanie na niej domu. Wybór zabudowy szeregowej wydaje się dobrym posunięciem, albowiem ceny takich nieruchomości znacznie różnią się od domów wolnostojących.
Osobne wyjście- jeżeli chcemy, możemy ograniczyć naszą integrację z sąsiadami do absolutnego minimum. Sposobnością ku temu jest oddzielne wyjście, często z obu stron budynku.
Własny ogródek- dużym plusem domów w zabudowie szeregowej jest też możliwość posiadania własnego ogródka. Nie należy, co prawda, oczekiwać wielkich połaci zieleni, lecz przy odpowiednim rozplanowaniu można stworzyć tam własną oazę spokoju.
Bliskość miasta- osiedla domów w zabudowie szeregowej bardzo często budowane są w miastach lub na ich obrzeżach. Sprawia to, że codzienny dojazd z pracy może zabierać dużo mniej czasu, niż gdybyśmy mieszkali w domu wolnostojącym za miastem.
Infrastruktura- osiedla domów szeregowych maja z reguły dużo bardziej rozbudowaną infrastrukturę, zarówno jeżeli chodzi o drogi dojazdowe, jak i o dodatkowe udogodnienia typu- place zabaw czy boiska piłkarskie.
Mniejsze rachunki za ogrzewanie- osoby, które kupią dom w zabudowie szeregowej mogą skorzystać z tego, że będą dzielić swoje ściany z sąsiadami. Takie obudowanie z dwóch stron pozwala znacznie ograniczyć rachunki za ogrzewanie.
Agata Polińska z serwisu otoDom.pl przekonuje, że domy w zabudowie szeregowej mogą być bardzo dobrym wyjściem dla osób, którym znudziło się życie w bloku- Szeregówki mają wspólne cechy zarówno z mieszkaniami, jak i z domami wolnostojącymi. Jest to zatem dobra alternatywa dla osób, które pragną zamieszkać w swoim własnym domu, lecz nie chcą mieszkać w totalnym odosobnieniu.
Po latach wielu Polaków przekonało się do szeregówek. Zdali sobie sprawę, że przystając na pewne kompromisy, mogą zamieszkać w swoim własnym domu. Na polskim rynku nieruchomości powstaje też coraz więcej inwestycji w tego typu zabudowie. Przykładem jest nowoczesna inwestycja osiedla domów szeregowych w podpoznańskim Koninku, która niedługo ruszy z budową- Inwestycja ,,Koninko”, której deweloperem jest firma Novaform to 46 trzykondygnacyjnych domów w zabudowie szeregowej o powierzchniach: 97,6 mkw. 99,1 mkw i 109,6 mkw. Całe osiedle nawiązywać będzie do holenderskiej architektury, która odznacza się maksymalnym wykorzystaniem powierzchni użytkowej- Podkreśla Magdalena Nowicka z Grupy Emmerson.
Aleksandra Kubicka otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.