Towarowa Giełda Energii S.A. przedłuża i aktualizuje umowę współpracy – Portal PR - 24PR
Towarowa Giełda Energii S.A. przedłuża i aktualizuje umowę współpracy

08.01.2015 Kategoria: Technologie. Autor: admin

Towarowa Giełda Energii S.A. i Nasdaq (Nasdaq: NDAQ) ogłosiły dziś, że Towarowa Giełda Energii (TGE) będzie korzystać z technologii X-stream Trading Technology. TGE jest klientem Nasdaq od 2005 roku, a nowa umowa wydłuży tę współpracę poza rok 2020.

„Wdrożenie nowego systemu transakcyjnego we współpracy ze sprawdzonym partnerem to dla TGE przełomowy moment w rozwoju. Nowoczesna technologia pozwoli nam wejść w nowe obszary biznesowe, dzięki czemu staniemy się rynkiem globalnym i wielofunkcyjnym. Przed nami wiele wyzwań, które związane są m.in. z budową rynku instrumentów pochodnych, czy aktywnym uczestnictwem we wspólnym europejskim rynku energii. Pracujemy również nad rozwojem innych rynków towarowych. Niewątpliwie korzystne zmiany odczują nasi obecni uczestnicy, liczymy także na zainteresowanie naszym rynkiem ze strony międzynarodowych podmiotów. Nowe funkcjonalności zapewnią wszystkim większe możliwości elastycznego zarządzania portfelem sprzedaży i zakupów instrumentów oferowanych na TGE” – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu TGE.
Nowe rozwiązania technologiczne wyposażą TGE w udoskonaloną funkcjonalność i umożliwią obsługę stale rosnących wolumenów obrotu, a także rozszerzenie przyszłej działalności o inne instrumenty towarowe i pochodne. Ponadto Towarowa Giełda Energii S.A. będzie pierwszym klientem Nasdaq z sektora energii, korzystającym z systemu X-stream Trading, będącego obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem giełdowym na świecie.
Dodatkowo, przy okazji wprowadzenia bardziej zaawansowanej technologii, Nasdaq udzieli TGE wsparcia przy uruchomieniu nowego rynku finansowych instrumentów terminowych, który ma zacząć działać w 2015 roku. Umowa daje również TGE możliwość korzystania z platformy SAPRI (platforma Nasdaq do obsługi aukcji energii), która miałaby zastosowanie podczas przygotowań giełdy do udziału w europejskich transgranicznych aukcjach energii, w ramach mechanizmu PCR (Price Coupling of Regions).
„Nasze nowe porozumienie z TGE to krok milowy dla Nasdaq i wyraźny sygnał, w którą stronę podążają liderzy rynku energii“ – powiedział Lars Ottersgard, Wiceprezes ds. Technologii Giełdowych, Nasdaq. „Potrzeba zwiększenia funkcjonalności i wydajności zmusiła nas do poszukiwania innowacji i zainwestowania w ofertę dla sektora energii, aby wprowadzić na ten rynek nowatorską, elastyczną, i niezawodną platformę transakcyjną i rozliczeniową. Jesteśmy zaszczyceni, mogąc wspierać TGE podczas przekształcania jej działalności i mamy nadzieję na kontynuowanie naszej wieloletniej współpracy”.
Technologie giełdowe Nasdaq, w tym systemy transakcyjne, rozliczeniowe, depozytowe (CSD) i nadzoru nad rynkiem, działają na ponad 100 giełdach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji, Australii, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.