Borówki z Chile na polskim rynku – Portal PR - 24PR
Borówki z Chile na polskim rynku

05.03.2015 Kategoria: Kulinaria. Autor: admin

Przedstawiciel chilijskiego Stowarzyszenia Eksporterów Owoców (ASOEX) był gościem „Konferencji Borówkowej 2015”, która odbyła się 5 marca br. w Mszczonowie. Chile jest największym eksporterem świeżych borówek na świecie. Od lat dostarcza również europejskim rynkom doskonałej jakości produktów spożywczych.

Tegoroczna, trzecia już edycja „Konferencji Borówkowej” odbyła się pod hasłem „dywersyfikacja”. Wydarzenie, które zostało objęte patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marka Sawickiego, przyciąga producentów borówki, a także wystawców i firmy zajmujące się dostarczaniem rozwiązań technologicznych dla plantacji. Podczas panelu dla przedstawicieli polskich i zagranicznych organizacji producenckich, głos zabrał przedstawiciel chilijskiego Stowarzyszenia Eksporterów Owoców (ASOEX), Christian Carvajal, który zaprezentował możliwości rozwoju produkcji i eksportu borówki z Chile w kontekście rosnącej wymiany handlowej i gospodarczej między Polską a tym południowoamerykańskim krajem.

Borówki z Chile coraz częściej goszczą na światowych stołach – eksport chilijskiej borówki wyniósł w 2014 roku aż 74.750 ton. W miesiącach zimowych, Chile jest głównym dostawcą borówki na rynek europejski i tu także obserwuje się wyraźny wzrost popytu na ten owoc.
Plantacje chilijskiej borówki to aż 15 500 hektarów nasadzeń a dzięki charakterystycznym czynnikom klimatycznym, sezon zbiorów borówki utrzymywać można przez cały rok, co jest szczególnie ważne dla importerów zainteresowanych sprzedażą owoców również w okresach przejściowych – od października do kwietnia każdego roku.

– Nikogo nie trzeba przekonywać, że owoce borówki posiadają wybitne walory zdrowotne i są bardzo smaczne. Fakt, że na wielu rynkach borówka to owoc wciąż niedoceniany przez konsumentów, stwarza ogromne możliwości dla chilijskich producentów i zagranicznych odbiorców – mówił Christian Carvajal. – W ostatnich dwóch latach 69% eksportu borówek z Chile kierowane jest do Stanów Zjednoczonych i Kanady, rozwijają się też rynki w Europie i Azji, które przyjmują odpowiednio 22% i 9% chilijskiego eksportu. W Europie największym odbiorcą borówek z Chile jest Holandia oraz Wielka Brytania – dodał Christian Carvajal.

Produkcja i eksport owoców jest dla gospodarki Chile przedsięwzięciem o strategicznym znaczeniu, dlatego producenci kładą ogromny nacisk na nowoczesne technologie stosowane w uprawach i rolnictwie, a także na optymalne i ekologiczne metody produkcji tj. zbiory, sortowanie oraz logistyka. Jakość chilijskich owoców doceniają najbardziej wymagający klienci. Naturalnie osłonięte od niekorzystnych czynników przemysłowych, szkodników i chorób obszary rolnicze Chile, pozwalają bowiem produkować żywność w optymalny i ekologiczny sposób. Dzięki temu Chile zdobyło renomę największego eksportera świeżych borówek, winogron i śliwek na świecie oraz wicelidera sprzedaży awokado i czereśni. Obecnie Chile plasuje się na 17. miejscu na świecie pod względem eksportu produktów spożywczych, z perspektywą wejścia do czołowej dziesiątki w ciągu najbliższych lat. To z Chile pochodzą wyróżniające się doskonałym smakiem, kolorem i aromatem jabłka, gruszki, cytryny, mandarynki, pomarańcze, kiwi, brzoskwinie, nektarynki, maliny i truskawki. Lokalny sektor produkcji obejmuje ponad 9000 wytwórców i eksporterów, spełniających wszystkie standardy dobrych praktyk rolniczych (Good Agricultural Practice).
W 2014 roku, według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego, Chile zajęło czołową pozycję wśród producentów żywności w Ameryce Południowej oraz 27 pozycję na całym świecie. Chilijskie produkty spożywcze zostały docenione między innymi za obecność programów gwarantujących wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa. W tej kategorii otrzymały one najwyższą możliwą liczbę punktów (100/100). Ponadto za silne strony (liczba punktów powyżej 75) uznano m.in. takie aspekty jak: zalecane normy dietetyczne (100/100), czy stabilność produkcji rolnej (85,8/100).

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.