„Matematyka się liczy” – trzecia edycja akcji „Gazety Wyborczej” – Portal PR - 24PR
„Matematyka się liczy” – trzecia edycja akcji „Gazety Wyborczej”

12.03.2015 Kategoria: Kampania. Autor: admin

Jaki był początek matematyki? Jak człowiek ją wymyślił i w jakim celu? Dlaczego liczby fascynują ludzi? Co sprawia, że nadajemy im znaczenie? Które liczby są prawdziwe, a które nie? – O tym i wielu innych rzeczach będzie mowa w trzeciej edycji akcji „Matematyka się liczy”, którą „Gazeta Wyborcza” rozpocznie w piątek, 13 marca br.

W ramach akcji redakcja „Wyborczej” będzie opisywać różnego rodzaju problemy matematyczne i zjawiska statystyczne. Zastanowi się m.in. nad tym, kiedy matematyka miała swój początek i czy możliwy jest jej koniec. Dziennikarze skupią się również na samych liczbach: ich symbolice, przypisywanemu im znaczeniu, związanymi z nimi wierzeniami i przesądami.
Teksty z cyklu „Matematyka się liczy” będą publikowane w „Gazecie Wyborczej” na stronach „Nauka Ekstra”, w „Magazynie Świątecznym” oraz w „Wysokich Obcasach”. Powstał też specjalny serwis internetowy: Wyborcza.pl/matematykasieliczy, który jest dostępny również w wersji mobilnej.

Dodatkową częścią akcji jest konkurs dla szkół podstawowych. Zadaniem uczniów będzie nagranie filmu wideo obrazującego, czym jest nieskończoność i jak ją rozumieją. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać organizatorom działań od 13 marca do 13 maja br. Dla najlepszych zespołów partner akcji – Fundacja mBanku przewidział nagrody.

Zwieńczeniem akcji „Matematyka się liczy” będzie „Festiwal Matematyki”, który odbędzie się 20 czerwca br. w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Podczas imprezy twórcy akcji podsumują działania, ogłoszą wyniki konkursu i przeniosą wszystkich uczestników wydarzenia do matematycznego świata, w którym pasjonaci i popularyzatorzy królowej nauk poprowadzą matematyczne warsztaty. W programie imprezy są m.in. prezentacje i pokazy, gra w matematyczne gry, rozwiązywanie łamigłówek i testów, a także demonstracje, jak matematyka jest wykorzystywana m. in. w architekturze, astronomii, robotyce, chemii i fizyce.
Do udziału w festiwalu można się zapisywać od 13 marca pod adresem: www.2festiwalmatematyki.evenea.pl.

Koncepcja akcji „Matematyka się liczy” powstała w dziale projektów specjalnych i akcji społecznych „Gazety Wyborczej” wspólnie z działem nauki „Wyborczej”. Działania koordynuje Anna Szprynger z działu projektów specjalnych i akcji społecznych .
Partnerem akcji jest Fundacja mBanku.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.