Cenieni naukowcy uczestniczą w wyjątkowym projekcie badawczym firmy Baumit – Portal PR - 24PR
Cenieni naukowcy uczestniczą w wyjątkowym projekcie badawczym firmy Baumit

15.09.2015 Kategoria: Budownictwo. Autor: admin

W największym w Europie parku badawczym materiałów budowlanych w Wopfing firma Baumit współpracuje z renomowanymi instytucjami badawczymi: austriackim Instytutem Biologii i Ekologii Budowlanej (IBO), Wyższą Szkołą Inżynierską (FH) Burgenland i wiedeńskim uniwersytetem MedUni. Niezależni partnerzy po raz pierwszy przeprowadzają porównywalne szczegółowe badania charakterystyk poszczególnych materiałów budowlanych i ich wpływu na samopoczucie człowieka.

Od marca 2014 r. dziesięcioosobowy zespół badaczy współpracuje w ramach tego przełomowego projektu, jesienią udostępnione zostaną pierwsze wyniki analiz. Ale kim są partnerzy kooperacyjni i jakie kompetencje wnoszą oni do projektu domów testowych Baumit?

IBO Innenraumanalytik – eksperci od jakości powietrza we wnętrzach

Wydział Analiz Wnętrz (Innenraumanalytik) w Instytucie Biologii i Ekologii Budowlanej specjalizuje się w badaniu jakości powietrza we wnętrzach mieszkań i domów. W parku badawczym Baumit IBO odpowiada za badanie emisji substancji szkodliwych.

„To wyjątkowe przedsięwzięcie. Po raz pierwszy w ramach wielkiego projektu gromadzimy i bezpośrednio porównujemy ważne dane o temperaturze, wilgotności powietrza i emisjach substancji szkodliwych. W ten sposób zdobywamy całkiem nową wiedzę o różnorodnych konstrukcjach budowlanych“ – mówi Peter Tappler, dyrektor wydziału IBO Innenraumanalytik OG. Obecnie IBO Innenraumanalytik mierzy VOC (lotne związki organiczne), częstotliwości wymiany powietrza i parowanie formaldehydu z zastosowanych materiałów budowlanych.

FH Burgenland – fachowcy od technologii budowlanych

Wyższa Szkoła Inżynierska (FH) Burgenland już od dawna z powodzeniem zajmuje się zagadnieniem technologii budowlanych i jest znana z rozległych kompetencji w dziedzinie symulacji tego typu konstrukcji oraz instalacji.

„W projekcie badawczym śledzimy wpływ charakterystyki higrotermicznej materiałów budowlanych na klimat w pomieszczeniach oraz komfort cieplny. W tym celu mierzymy w domach testowych Baumit klimat zewnętrzny, wewnętrzny i materiałowy oraz wspieramy interpretację wyników pomiarów za pomocą symulacji z wykorzystaniem CFD (obliczeniowej mechaniki płynów)” – wyjaśnia Christian Heschl, kierownik programu studiów master „Technologie budowlane i zarządzanie budynkami” w FH Burgenland.

MedUni Wien – specjaliści od warunków mieszkaniowych i zdrowia

W wiedeńskim uniwersytecie medycznym MedUni eksperci od wielu lat zajmują się zagadnieniami związanymi z warunkami mieszkaniowymi i zdrowiem. W domach testowych Baumit badają oni istotne czynniki wpływu poszczególnych materiałów budowlanych na samopoczucie człowieka. W ramach tzw. komparatywnej analizy jakości powietrza we wnętrzach (Indoor-Air-Quality – IAQ) poszczególne „pakiety czynników” każdego typu budynków (warunki klimatyczne, jonizacja powietrza, lotne związki organiczne, cząsteczki, hałas i zapachy) są badane pod kątem ich oddziaływania na organizm ludzki z medycznego punktu widzenia.

„Ogromnie cieszy nas, że do działań w naszym parku badawczym mogliśmy zaprosić tak renomowane instytucje badawcze jako partnerów kooperacyjnych” – mówi Jürgen Lorenz, kierownik działu badawczo-rozwojowego w Baumit Wopfinger. „Projekt, ze względu na swoją skalę i złożoność, potrzebuje ekspertów z wybitnym know-how i gotowości do interdyscyplinarnej współpracy. To, że różne specjalizacje jak budownictwo, techniki pomiarowe, fizyka budowlana i medycyna łączą swoje siły, to sukces bez precedensu. Takiej synergii dotychczas właściwie nie było a wiele z naszych przyszłych wyników i analiz z parku badawczego umożliwić może tylko taka praca zespołowa” – dodaje Jürgen Lorenz.

Park badawczy Baumit w Wopfing z jego dziesięcioma domami testowymi jest największym tego typu projektem badawczym w Europie. Tu po raz pierwszy naukowcy kompleksowo przetestują stosowane w praktyce kombinacje materiałów budowlanych z uwzględnieniem ich charakterystyki użytkowej. Pomiary, analizy i oceny zostaną przeprowadzone przez zewnętrznych, niezależnych ekspertów w ścisłej współpracy z Baumit. Projekt rozpoczął się w lutym 2015 r. i jest zaplanowany na 3 lata. Łączne koszty dwóch pierwszych lat przełomowych badań i analiz sięgają 3 milionów euro.

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.