Na zmarszczki nie tylko botoks – Portal PR - 24PR
Na zmarszczki nie tylko botoks

21.09.2015 Kategoria: uroda. Autor: admin

Usuwanie zmarszczek mimicznych za pomocą toksyny botulinowej typu A – znanej szerzej pod nazwą botoks jest obecnie jednym z popularniejszych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej na świecie.

Według danych The American Society of Plastic Surgeons (ASPS), w 2012 roku, w Stanach Zjednoczonych zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A, znajdowały się na pierwszym miejscu listy najchętniej wybieranych możliwości odmładzających.

Botoks to jad kiełbasiany – jedna z silniejszych trucizn. Stosowana jednak w odpowiednich ilościach ma właściwości lecznicze.

Toksyna botulionowa (produkują ją bakterie beztlenowe bacillus botulinus) stała się znana w latach 80 ub. w. kiedy to preparat zaczęto stosować m.in. w okulistyce (leczenie skurczów gałki ocznej), leczeniu bólów migrenowych, nadmiernej potliwości.

W 2002 roku botoks uzyskał akceptację Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), do zabiegów korygujących zmarszczki mimiczne (tworzą się one pod wpływem nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy).

Dzięki zastosowaniu toksyny, likwiduje się m.in.:

– kurze łapki
– bruzdy czołowe
– zmarszczki dolnej powieki oka
– niedoskonałości skóry szyi
– opadające kąciki ust

Za pomocą botoksu można wykonać również niewielki lifting bez pomocy skalpela, m.in. unieść brwi, zlikwidować zmarszczki na nosie (tzw. króliczy nosek).

Skuteczność botoksu jest niezwykle wysoka, wynosi około 80%. Oczywiście efekty redukcji zmarszczek u każdego pacjenta przebiegają indywidualnie.

Leczenie toksyną botulinową nie tylko przywraca skórze młodość pozbywając zmarszczek, ale także dodaje świeżości i likwiduje oznaki zmęczenia. Botoks specjaliści polecają osobom w przedziale wiekowym 30 – 60 lat.

Nie wszyscy mogą skorzystać z dobroczynnych efektów botoksu. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest m.in.:

– alergia na albuminę ludzką
– ciąża, laktacja
– zaburzenia układu nerwowego

Również stosowanie leków m.in. Amikacyny, Chlorochiny, Linkomycyny, wyklucza wykonanie zabiegu.

Jak działa toksyna botulinowa? Wstrzyknięta, czasowo blokuje przewodnictwo nerwowo – mięśniowe. Dochodzi do zahamowania procesu uwolnienia acetylocholiny, która jest substancją chemiczną uwalnianą z zakończeń nerwowych, odpowiedzialną za przekazywanie do mięśni informacji o skurczu. Na skutek zablokowania produkcji tejże substancji, mięśnie ulegają paraliżowi – efekt to wygładzenie zmarszczek.

Rezultaty po zabiegu widoczne są po kilku dniach i rozwijają się w ciągu dwóch tygodni. Utrzymują się 6 – 8 miesięcy. W przypadku kurzych łapek efekt trwa 4 miesiące.

Ważne! Zaprzestanie stosowania botoksu, nie wpływa na pogłębienie się ostrzykiwanych zmarszczek. Nie ulegną one zmianie sprzed podania preparatu, zostaną po prostu „zamrożone” w stadium sprzed podania.

W kosmetyce stosuje się nie tylko botoks, również inne preparaty na bazie botuliny typu A – Azzalure, Bocouture, Dysport.

Zdaniem specjalistów medycyny estetycznej, nie ma znaczących różnic pomiędzy preparatami na bazie toksyny botulinowej typu A. Jedynym elementem odróżniającym wynikającym z faktu, iż preparaty produkują różni producenci, jest różna wielkość cząsteczek. Powoduje to, że podczas zabiegu z ich wykorzystywaniem inaczej dobiera się proporcje.

Azzalure jest preparatem silniej działającym od botoksu – tak uważa spora grupa lekarzy. Poleca się go tym pacjentom, u których efekty po botoksie utrzymują się krótko. Zwłaszcza osoby o tzw. „silnej mimice”, u których pojawiły się zmarszczki w górnej części twarzy. W tym przypadku zmarszczki zostają mocniej wygładzone. Preparat sprawdza się przy spłycaniu zmarszczek poziomych czoła, kurzych łapek, zmarszczek okrężnych szyi, fałdek podbródka. Efekt utrzymuje się 4 – 6 miesięcy.

Bocouture, to preparat charakteryzujący się najniższą zawartością białka ze wszystkich preparatów opartych na botulinie. Można go stosować u pacjentów z alergią (zwłaszcza tych uczulonych na białko).

Jak pokazują badania, nawet wielokrotne podawanie dużych ilości tego preparatu, nie wpływa na powstawanie przeciwciał. Efekty po zabiegu z użyciem preparatu bocouture widoczne są już nawet po upływie doby i utrzymują się do 4 miesięcy.

Atutem bocouture jest to, że w przeciwieństwie do innych odpowiedników, nie wymaga trzymania w lodówce (2 – 6 stopni C). Preparaty botoks czy azzalure po ogrzaniu tracą swoje właściwości lecznicze.

Zabieg z użyciem preparatu Dysport cechuje się dużą skutecznością w usuwaniu zmarszczek mimicznych. Polecany jest tym wszystkim, którym zależy na szybkich efektach. Rezultaty iniekcji preparatu widoczne są już po 3 dniach. Utrzymują się do 4 miesięcy.

Dysport charakteryzuje się łagodniejszymi efektami. Nie ma etapu zbytniego ściągnięcia skóry, który utrzymuje się przez pierwsze tygodnie po zabiegu botoksem.

Iniekcja wszystkich powyższych preparatów wykonywana jest przy użyciu bardzo cienkiej igły. Aplikacja jest prawie bezbolesna. W przypadku pacjentów mało odpornych na ból, podawane jest znieczulenie w formie kremu.

Po przeprowadzeniu przez lekarza konsultacji, następuje zdezynfekowanie skóry i zostają określone miejsca, w które nastąpi wstrzyknięcie botuliny. Jej ilość zostaje dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta. Ostrzykiwanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Punkty niekoniecznie muszą znajdować się na samych zmarszczkach, ale na obszarze, na którym znajduje się mięsień – można się spodziewać 1 – 5 zastrzyków przypadających na jeden mięsień.

Co do ewentualnych skutków ubocznych, w miejscu wkłucia może pojawić się lekkie zaczerwienienie oraz zgrubienia. Zanikają one w ciągu 1 – 2 godzin. W sporadycznych przypadkach występuje zasinienie, które schodzi do tygodnia czasu.

Zabieg nie pozostawia śladów w postaci blizn. Miejsca, w których preparat został wstrzyknięty pozostają niewidoczne.

Różnorodność preparatów na bazie botuliny typu A, jaką oferuje obecnie rynek medyczny, umożliwia pacjentowi najlepszy dla jego potrzeb wybór małoinwazyjnego zabiegu poprawiającego wygląd skóry.

Źródła: K. Coleman Moriarty „ Zastosowanie toksyny botulinowej w zabiegach odmładzania twarzy”, wyd. I polskie, red. A. Kaszuba, wydawnictwo Urban&Partner 2005 rok. G. Sattler, B.C Kolster „Toksyna otulinowa w kosmetyce. Poradnik dla pacjentów”, red. wyd. polskiego P. Surowiak, wydawnictwo Medipage 2011 rok. dysport.com. galderma.pl

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.