„Gazeta Wyborcza” zapowiada książkę „NieObcy” – publikację „o uchodźcach i dla uchodźców” – Portal PR - 24PR
„Gazeta Wyborcza” zapowiada książkę „NieObcy” – publikację „o uchodźcach i dla uchodźców”

23.10.2015 Kategoria: Ksiązki. Autor: admin

Już jutro – w sobotę, 24 października br. w „Gazecie Wyborczej” ukaże się tekst „NieObcy przy Twoim stole”, zapowiadający wyjątkową publikację pt. „NieObcy”. Książka będzie zbiorem opowiadań, esejów i reportaży cenionych polskich pisarzy, m.in. Olgi Tokarczuk, Pawła Huelle, Małgorzaty Szejnert i Andrzeja Stasiuka, a cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na pomoc uchodźcom w Syrii.

– Napięcie, które towarzyszyło naszym rozmowom na temat uchodźców i miejsca dla nich w Europie i Polsce, tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że książka o uchodźcach i dla uchodźców nie tylko ma sens, ale jest nam również niezbędna. Dlatego poprosiliśmy polskich pisarzy – prozaików i reporterów, przedstawicieli różnych literackich generacji – o napisanie lub powierzenie nam tekstów, które opowiadają o trudnych konfrontacjach z obcością. Zarówno odwołujące się wprost do wydarzeń, które w ciągu ostatnich miesięcy wstrząsnęły Europą, jak i takich, które opowiadają o innych Innych, w innych miejscach, innych epokach – napiszą w sobotniej „Gazecie Wyborczej” Paweł Goźliński i Jerzy Wójcik, inspiratorzy projektu „NieObcy”.

Laureatka tegorocznej Nagrody Nike Olga Tokarczuk przysłała opowiadanie, które – jak powiedziała – tylko czekało na taką okazję. Swój tekst dostarczył Paweł Huelle, a Małgorzata Szejnert obiecała wrócić do swojej fascynującej opowieści o Ellis Island, wyspie, przez którą przeszły (lub nie) dziesiątki tysięcy emigrantów z Europy szukających w Ameryce miejsca do życia. Udział we wspólnym książkowym przedsięwzięciu zgodzili się wziąć również m.in. Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Sylwia Chutnik, Ziemowit Szczerek, Ignacy Karpowicz, Magdalena Parys, Małgorzata Reimer, Dionis Sturis, Piotr Ibrahim Kalwas, Katarzyna Bonda i Łukasz Orbitowski.

Dochód ze sprzedaży książki zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej, która udziela pomocy cywilnym ofiarom kryzysu humanitarnego w Syrii. Projekt pozostaje otwarty – zarówno na nowych autorów, jak i tych, którzy pomogą książce skuteczniej dotrzeć do czytelników.

Premiera książki „NieObcy” zapowiadana jest na grudzień br.

Podobne wpisy:Wszelkie prawa do portalu w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzeżone są na rzecz MERKON GROUP CEZARY KRAJEWSKI i odpowiednio na rzecz współpracujących podmiotów i nie mogą być rozpowszechniane w całości bądź w części (także kanały RSS) bez uprzedniej pisemnej ich zgody.